OPINIE PRZYSZŁEGO MILIONERA

Bogactwo – nasz wspólny cel!

Oszczędzanie – Banalne rozwiązania zwykle są najlepsze

2 Komentarze

Często próbowałem odłożyć trochę kasę a to na pianino a to na lepszy samochód. Zazwyczaj takie zbieranie trwało bardzo długo lub w ogóle zgromadzenie odpowiednio dużej sumy wydawało mi się w pewnym momencie już nie możliwe.

Zawsze podkradałem te zgromadzone środki i zanim zebrałem odpowiednią sumę musiałem jeszcze wcześniej spłacić debet wobec siebie żeby wszystko się wyrównało. Zacząłem kombinować, jak oszczędzać pieniądze, aby umiarkowanie szybko zebrać jakąś poważniejszą sumę.

Przeczytałem jakąś mądrą książkę w wersji elektronicznej o tym, jak bezmyślnie wydajemy pieniądze. Chciałem, aby książka ta wbiła mi do głowy, że kasę należy oszczędzać bo przecież każdy bogaty człowiek tak robi.

Spokojnie, nie jest to artykuł sponsorowany by sprzedać Ci jakąś książkę, wręcz przeciwnie. Tak na prawdę ani mnie ona nie zmotywowała, (no może troszkę ) ani nie pokazała sposobów dzięki którym na prawdę widziałbym, że mój skarbiec rośnie.

Oczywiście było przedstawionych wiele sposobów ale ja myślę, że nawet autor tejże książki w ten sposób nie oszczędza. To takie robienie z siebie skąpca i starego dziada, który na nic nie może sobie pozwolić 🙂

Jak dla mnie takie życie jest dużo gorsze niż życie bez całkowitego odkładania… i tu muszę Ci się pochwalić! Odkryłem sposób na to, aby szybko i bez pozbawiania się życiowych przyjemności odłożyć dużą sumę pieniędzy.

Oczywiście to ‚szybko’ może dla kogoś innego wydać się długo, wszystko zależy na co zbieramy kasę i ile nam się potrzebne. Jeśli mamy większą motywację jest lepiej bo wtedy chętniej będziemy wrzucać kasę do……

i tu się wygadałem 🙂 chodzi oczywiście o SKARBONKĘ!!!

Banalne rozwiązanie, prawda? Ktoś by powiedział, że skarbonka przeznaczona jest dla dzieci, które zbierają sobie na rower czy słodycze. Otóż nie! Skarbonka, a najlepiej SKARBONA to według mnie najlepszy i najszybszy sposób na zaoszczędzenie paru groszy, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jest jeden warunek. Skarbona nie może być na kluczyk ani w żaden inny sposób otwieralna. Musisz zaopatrzyć się w taką skarbonkę, której nie można otworzyć żadnym sposobem, jeśli już będziesz chciał wydać te pieniądze będziesz musiał rozwalić swoją skarbonkę.

Uwierz mi to na prawdę bardzo mocno działa 🙂 nie będziesz chciał rozwalić skarbonki przenigdy. Dopiero, gdy nie będzie miejsca na kasę będziesz musiał ją otworzyć. Czy zdajesz sobie sprawę, jak wielka suma może zmieścić się w takiej SKARBONIE?

Ja wybrałem się  do sklepu ‚wszystko po 5zł ‚ 🙂 i zakupiłem sobie taką dużą skarbonkę wyglądającą jak wiadro i powiem Ci, że sam nie spodziewałem się po sobie, że tak szybko i tak wiele będę do niej wrzucał.

Realnie: przez ostatnie kilka dni jest w niej już coś ponad 250zł. To dopiero kilka dni odkąd mam ten genialny wynalazek 😀 Wcześniej nie było mowy, żeby jakieś pieniądze u mnie przetrwały. Sam wiem jak to jest, wydawać na bzdury a później nawet nie wiedzieć na co się je wydało 🙂

ale… w sumie to nie zrezygnowałem z żadnych przyjemności. Robię cały czas to samo, chodzę na basen 3 razy w tygodniu, bardzo dużo podróżuje autem i lubię pobalować. Odkąd mam tą skarbonkę nigdy nie odmówiłem sobie czegokolwiek.

Skąd więc bierze się kasa??
Idę do sklepu po 5 bułek. Rzuciłem 5 dych i kobicina wydała mi nie chrześcijańsko dużo drobnych. Wszystkie 5tki, 2ki, złotówki i pięćdzięsięciogroszówki wrzucam do skarbonki gdy wracam do domu.

Pamiętaj jednak, aby wyznaczyć sobie pewne granice. Ja ustaliłem sobie, że minimalna kwota wrzucenia to 0,50gr. Zazwyczaj wrzucam pięciozłotówki i banknoty 10-20zł. To są kwoty, które i tak poszłyby na jakieś głupoty. Wrzucam je i się nie martwię o nic.

Po kilku dniach ( 3-4 ) zdałem sobie sprawę, że mam już grubo ponad 2 stówki. Myślę, że do końca miesiąca spokojnie uda mi się odłożyć 500-600zł, bez nerwów, bez odmawiania sobie czegokolwiek itd.

Gdy odkładam sobie codziennie po kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych w ogóle tego nie odczuwam, a gdy chcemy ‚pozbawiać się’ od razu po 300-500zł na raz wtedy czujemy, że wszystkiego sobie odmawiamy.

Oczywiście nie mówię tutaj o osobach, które zarabiają dziennie tyle co ja w miesiąc ale chyba takich tutaj niewielu 🙂 Pamiętajmy więc o ustaleniu sobie własnych warunków oszczędzania proporcjonalnie do naszych dochodów.

Według mnie, nie opłaca się odkładać takich sum jak 1gr, 2gr, 5gr, 10gr i 20gr. One tylko zajmują miejsce w skarbonce, lepiej mieć taką drobnicę w portfelu żeby pomóc babce w sklepie przy wydawaniu reszty albo zamienić drobniaki na jedno 5zł i wrzucić do SKARBONY 🙂

Jak wspomniałem wcześniej, nie opłaca się jednorazowo odkładać sum, które są 4/10 naszej pensji. Wtedy szybko odechce Ci się odkładania, jeśli w ogóle zdecydujesz się wrzucić taką sumę jednorazowo.

Zauważyłem też, że gdy jestem w miejscu, gdzie zawsze wydawałem pieniądze bez sensu to teraz mam na uwadze moją skarbonę. Nie jestem sknerą, ale pamiętam aby tego 5piątaka zostawić 🙂 W moim wypadku to jest wspaniałe rozwiązanie. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że tak chętnie i z prawdziwą przyjemnością będę oszczędzał pieniądze.

Pamiętaj, aby wyznaczyć sobie cel tego oszczędzania. To będzie Cię dodatkowo motywować do wrzucania kasy w skarbonę. Zacznij na początku od mniejszych wyzwań by później nauczyć się tak oszczędzać na droższe rzeczy, np. auto, tak jak w moim przypadku.

Dobrze jest też napisać sobie na skarbonce Twój cel. Jeśli to będzie samochód napisz na skarbonie BMW X5  czy tam Fiat 126p, jeśli pralka.. to se napisz pralka 🙂
Proste rozwiązanie, które znaliśmy już od wielu lat. Może czas zacząć oszczędzać w ten sposób? 🙂

Reklamy

Written by kostuch

Kwiecień 26, 2010 @ 12:16 pm

Napisane w Przedsiębiorczość

Tagged with ,

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

  1. Świetny pomysł ze skarbonką, ja też tak kiedyś robiłam i efekty były zadowalające. Później jednak znalazł się konkretny cel i oszczędności znikły…tak to już jest. Teraz „oszczędzam”, a raczej zarabiam w bardziej profesjonalny sposób, a mianowicie zapisałam się do kilku Programów Partnerskich, ostatnio jest to PP „Piąta Głębokość Twoich Finansów” – jest to bardzo nowy i prosty program, oparty na darowiźnie i przekazywaniu wiedzy dalej, jest super sposobem na doładowanie własnego konta, polecam http://depth.com.pl/?ID=1277

    evavera

    Lipiec 21, 2010 at 6:24 pm

  2. Super pomysl z tą skarbonką od jutra zaczynam tak samo oszczędzac pieniądze 😉

    game

    Sierpień 11, 2010 at 8:04 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: